Adalet mah. 1594/1 sok. No:1 (Avcılar Office) D:51 Bayraklı/İzmir

Türkiye’ de gerçekleşen boşanmaların % 90 ‘ ın dan fazlasının sebebini genel boşanma sebeplerinden olan evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle boşanma oluşturmaktadır. Öğreti, evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması anlamını eşler arasında geçimsizlik veya anlaşmazlık olarak ifade eder.

Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma iki şarta bağlıdır. Bunlardan ilki nesnel şart olan evlilik birliğinin temelden sarsılmış olması, ikincisi ise öznel şart olan ortak hayatın çekilmez hale gelmesidir. Her iki şartın birbirinden kesin çizgilerle ayrılması mümkün olmayıp her iki şartın birbirleriyle bağımlılık ilişkisi vardır. Özellikle, evlilik birliğinin ne ölçüde sarsılmış olduğunun tespiti aslında ortak hayatın ne ölçüde çekilmez hale geldiği ile ilgilidir.

Sonuç olarak, evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanmada şartların doğru ortaya konulması; kusur oranı ve tazminat miktarının belirlenmesinden, çocuğun velayeti ve nafakanın belirlenmesine kadar birçok sonucu etkilemektedir.

Av. Selçuk Konkan

Artikel lesen bolivarische republik venezuela venezuela liegt https://schreib-essay.com im norden südamerikas am karibischen meer.

Post Author: admin